Najpopularniejsze style wnętrzarskie – STYL SKANDYNAWSKI

Najpopularniejsze style wnętrzarskie – STYL SKANDYNAWSKI

STYL SKANDYNAWSKI

Style wnętrzarskie są zmienne, ulegają modzie, niektóre z nich z czasem stają się coraz mniej popularne. Jest jednak jeden styl, który prawdopodobnie nigdy nie wyjdzie z mody – skandynawski. Zachowanie umiaru i jednocześnie tworzenie przytulnej przestrzeni skandynawowie opracowali wręcz do perfekcji. To nie lada wyczyn, zachować minimalizm w wyborze produktów wyposażenia wnętrz a jednocześnie stworzyć przytulną przestrzeń.

Styl ten jest tak popularny z dwóch powodów, przemawia zarówno do naszych skłonności do porządku, jak i do naszego pragnienia życia w przytulnych i wygodnych wnętrzach. Choć skandynawskie wnętrza zwracają się bardziej w stronę nowoczesności, to jednak często łączą w sobie różne okresy i style, dzięki czemu przestrzeń jest unikatowa i przytulna.

Historia

Minimalistyczny styl skandynawski pojawił się w latach 30 XX wieku w pięciu krajach nordyckich: Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji. Promował on uproszczony styl życia a jego minimalistyczna filozofia kładła nacisk na czyste linie i proste projekty inspirowane naturą i klimatem. Do projektów wykorzystywane były wysokiej jakości niedrogie i łatwo dostępne produkty. Wystawy prezentujące skandynawskie wzornictwo w latach pięćdziesiątych XX wieku odegrały ważną rolę we wpływie tych zasad projektowania w Europie i Ameryce Północnej.

Zasady projektowania i projektanci.

Głównym celem skandynawskiego designu jest poprawa jakości codziennego życia. Aby to osiągnąć, projektanci skupili się na stylu projektowania wnętrz, obejmując meble, oświetlenie, tekstylia, akcesoria i przedmioty codziennego użytku, takie jak naczynia, sztućce, przybory kuchenne i pościel. We wnętrzach skandynawskich zawsze istnieje silny związek między elementami wystroju a naturą. Jest to często widoczne w ostrym kontraście między abstrakcyjnymi i naturalnymi kształtami, a także twardymi i miękkimi powierzchniami i materiałami.

Bloomingville

Bloomingville - produkty

W złotym wieku skandynawskiego wzornictwa od lat 30. do 70. XX wieku było wielu wybitnych projektantów mebli, którzy wywarli ogromny wpływ na filozofię i styl projektowania. Wśród genialnych skandynawskich projektantów, którzy dzięki innowacyjnym projektom zapisali się na kartach historii są między innymi Alvar Aalto; Poul Henningsen; Arne Jacobsen; Borge Mogensen; Verner Panton; Hans J. Wegner; i Maija Isola.

Co to właściwie jest skandynawski design?

Skandynawski wystrój wnętrz to minimalistyczny styl wykorzystujący mieszankę faktur i delikatnych odcieni, aby stworzyć elegancki, nowoczesny i ciepły wystrój wnętrz. Charakteryzuje się czystymi liniami, użytecznością , prostotą, funkcjonalnością czy przytulnością.

Baw się naturalnym światłem.

Wystrój wnętrz w stylu skandynawskim to nie tylko minimalistyczna paleta kolorów, przytulnych akcentów i efektownych nowoczesnych mebli. W tworzeniu aranżacji ważną role odgrywa również światło naturalne, które jak wiemy w Skandynawii jest „towarem” mocno cenionym.

Lampa stołowa Bloomingville

Lampa wisząca Bloomingville

Dodaj kontrast do wnętrz.

Kolorem bazowym we wnętrzach w stylu skandynawskim jest biel uzupełniona ciepłymi beżami, brązem czy szarością. Często jednak w takich wnętrzach pojawia się też kolor kontrastowy, czerwony, żółty czy czarny. Wysokie kontrasty to znak rozpoznawczy skandynawskiego wystroju wnętrz.

Meble które tworzą klimat.

Modne meble przy tworzeniu całej aranżacji wnętrz mają kluczowe znaczenie. Odpowiednio dobrany fotel, z głębokim wygodnym siedziskiem, wykonany z jasnego miękkiego materiału wprowadzi ciepły klimat i stworzy przytulną przestrzeń do wypoczynku.

Bloomingville

Sypialnia

Szwedzi i Duńczycy potrafią układać pościel w najbardziej przyjazny sposób. Mieszają tekstury i materiały łącząc lniane prześcieradła, wełniane koce czy dodając ozdobne poduszki w stonowanych odcieniach. Odpoczynek w tak przygotowanym, przytulnym łóżko jest bardzo przyjemny i odprężający.

Bloomingville

Podsumowując, styl skandynawski daje nam możliwość aranżacji praktycznie każdej przestrzeni w naszych domach. W salonie, kuchni, sypialni czy w łazience możemy stworzyć przytulną i ciepłą przestrzeń. Poduszki na sofie, ciepłe pledy, naturalne materiały stworzą nam idealne miejsce do wypoczynku dla nas i naszej rodziny. 

Styl skandynawski był również inspiracją do powstania stylu rustykalnego, który wzorował się na gospodarstwach wiejskich głównie z obszarów Szwecji.